Jak suszyć ściany po powodzi?

Jeżeli budynek został zalany sporą ilością wody w wyniku powodzi albo ulewnego deszczu, ważne jest podjęcie niezbędnych kroków celem jak najszybszego usunięcia wody. Ważne jest usunięcie wilgoci ze struktury nośnej domu. Prócz tego, w razie konieczności, powinno się sporządzić stosowane oględziny i dokonać napraw.

Po pierwsze trzeba zająć się zagadnieniami bezpieczeństwa i higieny. Upewnij się, iż Ty i Twoja rodzina jesteście bezpieczni. Wyłącz zasilanie w lokalu i sprawdź czy nie ma żadnych wypływów gazu. Jeśli tylko dostrzeżesz nieszczelność zamknij główny zawór. W ciągu oczyszczania istotne jest aby chronić dłonie, usta i oczy z uszyciem środków ochrony osobistej. O fachową pomoc powinno się zwrócić się w wypadku, gdy w lokalu jest zbyt niebezpiecznie, żeby można było wejść.

Rozpocznij od osuszania strychu. Jeżeli izolacja jest mokra natychmiast ją wyciągnij. Usuń namoczone przedmioty, w tym sprzęty, pudła itp. Otwórz okna i otwory wentylacyjne. To zwiększy przepływ świeżego powietrza i umożliwi przywrócenie procesu cyrkulacji.

Wszystkie sufity powinny być skontrolowane bardzo uważnie. Elementy zrealizowane z płyty gipsowej po namoknięciu mogą stać się nadzwyczaj groźne. Usuń wszystkie dywany i linoleum, które miało kontakt z wodą. Dogłębnie trzeba umyć elementy drewniane jak drzwi i schody za pomocą środka dezynfekującego. Ważne będzie także zmycie naniesionego błota. Na uwadze mieć należy, iż proces przywracania domu do stanu z przed powodzi zająć może wiele czasu.

W przypadku, kiedy zalana jest piwnica powinno się wypompować wodę. Następnie codziennie podejmować regularne kontrole, czy aby woda znów nie napływa.

Meble, które zostały poddane działaniom wilgoci muszą pozostać oczyszczone i wysuszone jak najszybciej to tylko możliwe. To zmniejszy prawdopodobieństwo ich trwałego uszkodzenia.

Cyrkulacja powietrza i użycie osuszaczy są podstawą do wydajnego i skutecznego osuszania obiektu. Nie używaj kaloryferów lub klimatyzatorów, żeby przyspieszyć ten proces, gdyż może to wywołać dalsze uszkodzenia.