Szorowanie po powodzi

Wyobraź sobie, iż wszystko co posiadasz pływa w morzu nieczystej i mętnej wody. Tak się właśnie dzieje, kiedy Twoją okolicę nawiedza powódź. Nie będzie czasu na ocalenie wszystkich rzeczy przed zamoknięciem. Woda pojawia się prędko i nie można się przed nią całkowicie zabezpieczyć. Powódź niszczy nie tylko różne sprzęty domowe, lecz zostawia po sobie ogniska pleśni i bakterii. Gdzie udać się po pomoc po zalaniu domu?

Pierwszym etapem będzie skontaktowanie się z firmą, która ubezpiecza dom. Należy tak zawsze robić w wypadku powodzi bądź strat związanych z pożarem. Zadzwoń do ubezpieczyciela i dowiedz się, co szczegółowo jest objęte ochroną.

Następnym krokiem będzie czyszczenie. Proces ten będzie długi i pracochłonny, lecz niezbędny w dłuższej perspektywie. Wszystko dla zdrowia i bezpieczeństwa lokatorów. Popsute sprzęty i ewentualny gruz trzeba wywieźć na śmietnisko. Nie trzymaj się kurczowo popsutych rzeczy, trzeba je wymienić na nowe.

Dezynfekcja to kolejny etap po usunięciu wszelkich rzeczy, które nie mogą być już ocalone. Zaopatrz się w gumowe rękawiczki, które są odporne na ciepło i zabrudzoną wodę. Do wybielacza dodaj wodę i tą mieszanką można czyścić ściany i posadzki. Utwierdź się, że zwierzęta i dzieci są z dala od tych działań.

Przechodź w swoim domu z pokoju do pokoju. Zacznij od głównych sprzętów i obiektów, które zajmują najwięcej miejsca. Wszystkie dywany, odzież, meble i pościel powinny zostać umieszczone w miejscu, w którym będą mogły wyschnąć z dala od wilgoci. Meble z materiałem wymagają szczególnej uwagi. Jeśli zainicjuje się rozwój pleśni będzie to poważny problem. Fachowe pranie będzie kluczem do przywrócenia użyteczności.

Sprzęty kuchenne powinny być oczyszczane za pomocą ciepłej wody i wybielacza. Metale powinno się gotować przez 15 – 20 minut.